hot stampingHot stamping nazywany również termodrukiem lub hot-printem to technika drukarska, w której wykorzystuje się folię hot-stampingową oraz matryce wypukłe wykonane z materiału przewodzącego ciepło. Tłoczenie wypukłe (hot stamping) jest metodą uszlachetniania druku. Ze względu na wysokie walory estetyczne oraz korzystny wpływ na trwałość wyrobu poligraficznego tłoczenie wypukłe jest powszechnie stosowane podczas produkcji ekskluzywnych opakowań kartonowych.

 

Drukarnia – hot stamping w praktyce

Drukarnia oferująca hot stamping musi być wyposażona w specjalną maszynę do aplikacji folii do termodruku. Może to być maszyna płaska, płasko-cylindryczna lub rotacyjna. Każda z nich ma swoje zalety i wady, dlatego większość drukarni dobiera urządzenia pod realizację konkretnych projektów tak, aby zapewnić jak najlepszą jakość druku.

Druk hot stampingowy polega na transferowaniu folii na drukowaną hot-stampingiem powierzchnię. To wymaga podgrzania matrycy do temperatury ok. 1000C. Po zetknięciu matrycy z folią do termodruku rozgrzewa się warstwa klejowa na folii, przy czym klej aktywizuje się wyłącznie w miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy, dzięki czemu „wycięty” z folii rysunek jest transferowany na drukowaną powierzchnię.

Go to top